Култура и туризам
Понеделник, 09 Јануари 2012 02:05    PDF Печати Е-пошта
Свети Архиѓакон и првомаченик Стефан

stefanСвети Архиѓакон и првомаченик Стефан 9.I./27.XII.

(Именден празнуваат: Стефан, Стефанка, Стефанија, Фанија, Фанка, Стојан, Стојанка, Стојмен, Стоичко...)

Повеќе...
 
Сабота, 07 Јануари 2012 06:09    PDF Печати Е-пошта
Божикна честитка на сите светски јазици

globusБожикна честитка на сите светски јазици

Повеќе...
 
Среда, 04 Јануари 2012 04:04    PDF Печати Е-пошта
Пред Божиќ, зад Божиќ, кај да си, дома да си

rozdestvo240Божик спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на тој ден се празнува раѓањето на Спасителот Исус Христос. Колку овој ден е важен за човештвото се гледа и по тоа што тој е земен за клучен датум, односно камен темелник, за пресметување на времето па така имаме стара и нова ера што значи време пред и по раѓањето на Исус Христос.

Повеќе...
 
Понеделник, 19 Декември 2011 09:04    PDF Печати Е-пошта
Свети Николај Архиепископ Мирликијски

sv.Nikolaj.MirlikiskiСвети Николај Архиепископ Мирликијски, 19/6.XII

Заштитник на патниците и на морепловците

Повеќе...
 
Среда, 23 Ноември 2011 04:00    PDF Печати Е-пошта
Соборен Храм „Свети Николај“ – Штип

sveti-nikola-stip-240Во XIX век турската империја значително ослабува. Во градовите во источна Македонија значајно се развила трговијата и занаетчиството, кои условуваат економско јакнење на христијанскиот свет и создавање на младата боржуазија. Збогатениот слој занаетчии и трговци со помош на еснафите и христијанското население во градовите, на местата на позначајните урнати манастири градат пространи големи верски објекти од базиликален тип, со што градот Штип станува значаен стопански центар со богата сакрална, градителска и уметничка активност.

Повеќе...
 
Среда, 16 Ноември 2011 04:31    PDF Печати Е-пошта
Карактеристики на Мијаците

mijacko-znameКарактеристики на тоа надарено племе се:

Висок раст и силно тело,  широкоплеќести, светол поглед и руса коса, убави црти на лицето, бела и светла кожа (особено жените) црни напишани веѓи како пијавици, големи и црни очи како јаглен, тенка и грациозна насмевка секогаш има на усните. Мијакот има голем череп, високо чело, глава округла и често сплесната одзади. Типот на Мијакот е строго зачуван благодарение на условите што самата област како покраина е подалеку од  воените патишта како остров осамен не видела туѓи прилики. Писателот Антон Страшимиров за Мијаците вели:  дека тие се покултурни од Брсјаците имаат чувство на аристократизам наспроти Брсјаците, типот е нежен, убав со тенки црти со динамичност но не и со театралност. Тој е индивидуалист и сака да началствува.  Се сметаат за болјарски производ.

Повеќе...
 
Недела, 28 Август 2011 00:01    PDF Печати Е-пошта
Успение на Пресвета Богородица

300px-__-1Празникот Успение на Пресвета Богородица се слави на петнаесетиот ден од месец август (28 според новиот календар). Нему му претходи двонеделен Богородичен, или Преображенски пост. Овој празник го слави успението, воскресението и прославувањето на Пресвета Богородица, и нејзиното преселување во Царството Божјо во полнотата на нејзиното духовно и телесно постоење.

Повеќе...
 
Среда, 10 Август 2011 03:39    PDF Печати Е-пошта
Св. Климент Охридски, Св. седмочисленици, Св. Пантелејмон

sv-kliment-ohridski-i-sv-pantelejmonДенеска се празнува споменот  на Св. Климент Охридски кој е упокоен на денешен ден 916 година. Исто така, на денешен ден се празнува и споменот на светите Седмочисленици. Денеска светата православна црква го празнува и споменот на големиот исцелител свети Пантелејмон.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 04:01    PDF Печати Е-пошта
Свети Никола - Летен 22/9 мај

sveti-nikola-240Во животот на нашиот човек значајно место има свети Никола, кого многу семејства го сметаат за свој домашен заштитник и со многу внимание го празнуваат неговиот ден. Иако повеќе се празнува денот на неговото упокојување 19/6 декември попознат како Свети Никола -Зимен, сепак внимание му се посветува и на денот на пренесувањето на моштите на св. Николај од Мир во Бари на 22/9 мај, празник меѓу народот попознат како Св. Никола - Летен.

Повеќе...
 
Вторник, 24 Мај 2011 05:18    PDF Печати Е-пошта
Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски 24/11 мај

sveti_kirilСветите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. иако имаат и посебни празници  на денот на нивното упокојување, тие имаат и заенички празник на 24/11 мај. Поради нивните заслуги за христијанството светата црква ги прогласила за рамни на апостолите.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.