Култура и туризам
Среда, 14 Јуни 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Драчевска свадба во 1938 година

dracevo-svadba-240„Кол’ко на куќа клинчиња толку во куќа синчиња; кол’ко во рид ж’лчиња, тол’ку ќерчиња, од небо ќе им врне, од земја ќе им расте..“

Повеќе...
 
Среда, 14 Јуни 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
ТРЕТО ПОКЛОНЕНИЕ НА ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ ВО 1971 ГОДИНА (20)

1mnn4

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТАВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ – КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 14 Јуни 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
УЧИЛИШТЕТО НА СТЕВО И ЕСМА - НАЈНЕОБИЧНА МУЗИЧКА ГРУПА (21)

1mnn5

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЕСМА“ НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 
Среда, 07 Јуни 2023 11:11    PDF Печати Е-пошта
УЧЕСТВО НА БРОЈНИ КОНЦЕРТИ ПРЕД СМРТТА НА СТЕВО (20)

5es6

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЕСМА“ НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 
Среда, 07 Јуни 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
По стапките на Месијата (2) Стариот Град Ерусалим

po-stapkite-na-medijata-2-240

 

 

 

 

 

 

 

 

Повеќе...
 
Среда, 07 Јуни 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНИ ТРУДОВИ ВО ЧЕСТ НА ПРОСВЕТИТЕЛИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ (19)

1sved4

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТАВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ – КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 31 Мај 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
По стапките на Месијата (1)

mane

Мане Јаковлески

Витлеем, (Bethlehem) градот во кој е роден Исус Христос

Фотографии:

http://www.mn.mk/fotogalerija/5452-Vitleem--Betlehem-Noemvri-2011

Моето патување започна од Витлеем (Bethlehem) град на Западниот Брег, кој се наоѓа блиску до Ерусалим. Градот е познат бидејќи овде е родното место на Исус Христос. Поради тоа, во негова чест во градот е изградена базилика Рождество Христово.

Во Витлеем исто така е роден и Давид, поради што во Библијата градот многу често е нарекуван „градот на Давид'“.

Витлеем се наоѓа на околу 20 км од Ерусалим, на 765 m надморска височина, во градот живеат околу 20 000 жители.

Витлеем за прв пат се споменува во Библијата, во која пишува дека Јаков својата жена Рахела ја „покопал“ на патот кон реката Еуфрат, односно Витлеем.

Многу Христијани ја посетуваат црквата Рождество Христово.

Црквата се наоѓа на плоштадот Мангер, што во превод значи јасли.

Црквата е една од најстарите цркви и е сеуште во функција.

Таа се состои од два дела – базиликата Рождество Христово и црквата Св. Катрин.

Најважно од се е пештерата на Рождество Христово.

Таму се наоѓа сребрената ѕвезда и тоа место се смета за точното место на Рождество Христово.

Наредна среда: Стариот Град Ерусалим

 
Среда, 31 Мај 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
ЕСМИНИ ТУРНЕИ НА МУЗИЧКИТЕ СЦЕНИ ШИРУМ СВЕТОТ (19)

2felt2245

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЕСМА“ НА СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 31 Мај 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОБРАЌАЊЕ НА АРХИЕПИСКОПОТ НА МПЦ-ОА ГОСПОДИН ГОСПОДИН ДОСИТЕЈ (18)

2felt22445

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТАВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ – КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 24 Мај 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
БРОЈНИ СВЕТСКИ МУЗИЧКИ ТУРНЕИ (18)

1unai1222334

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЕСМА“ НА СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.