Среда, 27 Јуни 2018   
Бригите се еден од најславните народи во човечката историја, чија прататковина била во западна и централна Р. Македонија

Херодот раскажува дека египетскиот фараон Псаметих (во седмиот век пред нашата ера (а ова го има анегдотално во секој учебник по лингвистика) направил опит и затворил две деца за да види кој збор кје го проустат без контакт со луѓе. Тие рекле бекос и Псаметих утврдил дека е тоа фригиски (бригиски) Шфригиски не е изворното име, тоа е грчка верзија) збор и го прогласил бригискиот за најстар јазик на човеството. Тоа е легенда, но ако се слушаме подобро, Египќаните ја знаеле големината на Бригите!

Кога некои од Бригите се преселиле во Мала Азија станале најкултурна и голема цивилизација, биле извонредни копаничари, (зборот фриз е во нивна чест), песнопојци (фригиската стапка во мзиката) играорци, килимари. Фригиската капа станале симбол на слобода дури и во Француската револуција. Нивни бил и славниот цар Мида кој од алчност се претворал во злато...

Кога стигнал Александар во Фригија ги нашол своите земјаци и со тоа го распетлал Гордиевиот јазол (Гордиј е исто фригиски цар).

И понатаму мигрирале се до Индија/Пакистан, според индиските научници името на санскритското божество на огнот Бхригу е во нивна чест. Да не може човек да се изначуди.

Тие што останале во Македонија биле сродни со Пајонците, а старомакедонското наследство и јазик е исто бригиско. (името на Скопје, на Вардар, на Штип е бригиско).

И на врвот од светот, во Пакистан се директните потомци на Бригите (Бурушите) кои во голема мерка го сочувале јазикот. Мене ми се даде честа тоа да го откријам заедно со супстратните елементи во македонскиот и балканските јазици.

Звучи фантастицно, но на оваа тема имам објавено 5 книги и дваесетина научни трудови во најугледни списанија.

И ние, јунаци, сме зачувале од бригиското наследство впрочем олицетворено и во ендонимите Мијаци и Брсјаци (од Березити).

Имаме со што да се гордееме. Грците бледнеат пред големината на Бригите.

Вистината се тенчи, ама не се кине.

ilija-casule
Илија Чашуле

 

На прво место

News image

Ако тоа не е мешање во внатрешните работи, тогаш не знам што може да се нарече мешање

Лавров: Русија не се меша за референдумот во Македонија за разлика од западните лидери

Историја

News image

Едмонд Бушие де Бел напишал книга под наслов: „La Macedoine et Les Macedoniens", (Раriѕ 1922, 80, IV. 303)

Едмонд Бушие де Бел, роден на 23 август 1878 година во Везиње, Франција. Завршил класична гимназија ...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (11)

По осамостојувањето на Република Македонија, господинот Ат...

Култура и туризам

News image

Македонски литературен кружок во Софија

Македонскиот литературен кружок беше формиран во август 1936 година, при редакцијата на весникот „Ма...

Фељтон

News image

Александар Македонски (50)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите, а и во наредните продолженија ќе се обид...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.