Историја
Среда, 19 Јуни 2013 03:13   
Струмички конгрес од 1904

strumicki-kongres-240Струмички конгрес од 1904 година е конгрес на Струмичкиот револуционерен округ прв окружен конгрес од многуте одржани по Илинденското востание на кој биле разгледувани голем број на прашања од кој најважно секако била идната дејност на самата Организација.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 03:01   
Царот Персеј - живот, дело и борба за Македонија (2 дел)

persej

Царскиот пат по кој Персеј со целото царско семејство и највидните Македонци бил однесен и погубен во Рим, не го граделе римските војски, тој си постоел како пат на фалангата и се` уште постои во Македонија и во светот каде што патувал, војувал и стигнал Александар Македонски. Еве како Полибие на стр. 496/ II книга го опишува царскиот пат: „Од Аполонија и Епидамен оди низ Лихнид, и Пилон преку планината Борунд, па низ Хераклеа и Линкестида, Еорда и кон Едеса, Пела, Тесалоника, Хипсана, Перинт, Визант“- тоа е всушност македонската држава на Персеј. Патот продолжувал од Визант до Троја, Нинива, Персепол, Суза и оттука до Авганистан, Пакистан, Индија, патот го граделе Македонците од фалангата на Александар Македонски. Подоцна тој македонски пат е наречен “патот на свилата” или патот на Марко Поло. Кина, Индија, Јапонја заради тој пат ги знаат и ги почитуваат Македонците и државата Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 03:00   
Македонците и мечот

Anger_of_Achilles-240Мечот (lat. "gladius","ensis","spatha"; engl. "sword"; franc. "glaive", "epee"; ital. "spada"; germ. "Schwert, "Degen"; рус. "меч") е сечно и бодежно ладно оружје на пешадинците и коњаниците.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2013 03:04   
Филип II (2 дел)

filip-vtori-makedonski-240Мораме да наброиме повеќе автори што оставиле градиво за познатите пет автори што ги искористиле изворните текстови, со многу преправки, посебно со преводите кај Аријан, Руф, Плутах, Диодор и други.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2013 03:03   
Политичка платформа на Македонското национално ослободително движење - (Торонто, 20 октомври 1972 година)

zakletvaНАЦИОНАЛНО ОСЛОБОДУВАЊЕ И ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА  ВО САМОСТОЈНА  МАКЕДОНСКА  ДРЖАВА

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2013 03:01   
Царот Персеј - живот, дело и борба за Македонија (1 дел)

persejПерсеј се раѓа 213 г. од татко Филип V и мајка Поликратија. Во 179 г. стапува на престолот, а во 168 г. е заробен и одведен во Рим заедно со царицата Лаодика (ќерка на Селевк IV) и трите деца Филип, Александар и Лариса. Целото македонско царско семејство го завршува животот во Рим како робови. Не се знае точниот датум на смртта на Персеј. Од различни извори има податоци како можна година на неговата смрт да е 165 или 162. Откако била целосно ограбена Македонија и откако целосно разурнале седумдесетина градови, Римјаните немале интерес да преживее царското семејство, па поверојатен е првиот датум за смртта на Персеј.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јуни 2013 03:02   
Римските војни со Ханибал од Картагина, Пир од Епир и Македонците

800px-HannibalFrescoCapitolinec240Долго по смртта на Александар III Македонски, македонската држава била целина со наследници Филип III Аридеј и Александар IV. Потоа Македонија била под управа на Птоломеите во Египет, Селевките во Персија и Индија и Антигонидите во европскиот дел на Македонија. Сите генерали, царски другари на Александар заземале високи положби како наследници на царството. Антипатар бил регент во Македонија и престолот го презел Касандар како зет на Филипа со ќерка му  Тесалоника.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јуни 2013 03:02   
За учеството на Македонците во Романското востание - (1821 година)

Flag_of_Tudor_Vladimirescus_Revolution„От коа поседе дома (татко му на Марко Цепенков, н.б.), пак му се кошна во Влашко со Никола и тамо беше го начекале времето да спечалат пари. Во тоа време имало некој Слуџар Тодор (водачот на востанието Тудор Владимиреску, н.б.) што го викале, и тој (ги) накренал сите јабанџии (најпојќе Маќедонци) против бојарите, со еден дарежлив ферман ѓоа од Русија беше му даден.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јуни 2013 03:01   
Во Македонија постои движење за обнова на Охридската архиепископија во унија со Римокатоличката црква

Petko_Slaveykov-240ПЕТКО СЛАВЕЈКОВ ДО БУГАРСКИОТ ЕГЗАРХ:

ВО МАКЕДОНИЈА ПОСТОИ ДВИЖЕЊЕ ЗА ОБНОВА НА ОХРИДСКАТА АРХИЕПИСКОПИЈА ВО УНИЈА СО  РИМОКАТОЛИЧКАТА ЦРКВА, ШТО ПОДРАЗБИРА НЕЗАВИСНО НАЦИОНАЛНО И ЦРКОВНО ОСЛОБОДУВАЊЕ

Повеќе...
 
Среда, 29 Мај 2013 03:42   
Извештај на Светозар Вукмановиќ -Темпо до Врховниот штаб на Југославија за патувањето во Софија

Svetozar_Vukmanovic_Tempo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Кај нас пред четири дена стаса еден член на Централниот Комитет на Бугарија. Тој дојде на полноќ, не пробуди и ни соопшти дека маршалот Толбухин бара итно да појдеме кај него во Софија заради војнички информации. Ние баравме претходно да се извести другарот Тито, бидејќи ние не можеме без Титовото одобрение.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.